پیمانکاری ساختمان

پیمانکاری ساختمان

 

برای ساخت پروژه های مسکونی و تجاری در کل در تمام ساخت و سازها که در شهر ها یا حومه شهر ساخته می شوند نیاز به یک گروه متخصص اجرایی می باشد که تمامی مراحل کار را اجرا و نظارت کنند.در اصل کل فرایند ساخت و ساز توسط مجریان ساخت وساز صورت میگسرد که به این مجریان پیمانکار ساختمانی می گویند.

بنا بر این تعریف و وظیفه پیمانکاران ساختمان ، در حقیقت این افراد با صاحب یا مالک پروژه ارتباط بسیار نزدیکی دارند و دقیقا از خواست و سلیقه صاحب پروژه مطلع هستند.

پیمانکاری ساختمان صرفا معطوف به پروژه های مسکونی نیست بلکه شامل پیمانکاری مراکز خرید ، مجموعه های فرهنگی و ورزشی، پروژه های عمرانی، هتل ها، تونل ها،بزرگراهها و …… می باشد.

در این حوزه بعضی از شرکت های پیمانکاری صرفا پیمانکاری ساختمانی انجام میدهند و شرکت های دیگر پروژه های عمرانی را انجام میدهند یعنی این شرکتها خود، حوزه فعالیت خودشان را تخصصی کرده اند دلیل آن هم این است که فعالیت تخصصی در یک زمینه راندمان کار را بسیار بالا میبرد.

اهداف پیمانکاری ساختمان

در پیمانکاری ساختمان تمام فعالیت ها، در حوزه ساخت و ساز یک ساختمان مسکونی ، اداری، تجاری، صنعتی یا عمرانی یه یک مجری متخصص واگذار میشود. که در این پروسه قراردادی منعقد میگردد که طی این قرارداد کلیه فعالیت ها از جمله تهیه مصالح اولیه، حمل ونقل ، مراحل ساخت واجرای کل پروژه به پیمانکار واگذار می گردد.
قطعا چیزی که در این قراردادبسیار مهم است حس مسئولیت پذیری و وفای عهد پیمانکار به کل مفاد این قرارداد می باشد . در این قرارداد کارفرما انتظار دارد پیمانکار تمام مسائل مالی، برنامه ریزی بودجه، برنامه ریزی دقیق تایم پروژه را به دقیق محاسبه و اجرا کند و نسبت به زمان پایان پروژه متعهد باشد.

شرکتهای پیمانکاری ساختمانی

این شرکتها برای اینکه بتوانند به قرارداد خود از نظر زمان و هزینه متعهد باشند. در درون شرکت خود، تیمهای مجزایی دارند که هرکدام وظیفه ای دارند این تقسیم بندی باعث سرعت انجام کار و تخصصی انجام شدن کار میگردد. به عنوان مثال وظیفه تهیه و تامین مصالح اولیه توسط یک گروه انجام میشود یا تجهیز و تامین ماشین آلات مورد نیاز برای ساخت پروژه توسط تیم دیگر.

وظایف پیمانکاران ساختمانی

یک پیمانکار ساختمانی، میتواند شخص حقیقی یا حقوقی باشد که در زمینه ساخت وساز ، نقشه کشی، محوطه سازی ، معماری، مقاوم سازی ساختمان تخصص دارد.

پیمانکار ساختمان باید به مفاد قرارداد متعهد باشد و پروژه را در مدت زمان مشخص شده به اتمام برساند .پیمانکار باید قدرت تصمیم گیری سریع و مناسبی داشته باشد و با برنامه ریزی دقیق پروژه را به اتمام برساند.

یک پیمانکار باید نگاه متخصصانه و دقیق و خلاقانه به پروژه داشته باشد تا بالاترین بهره وری را در مدت اجرای پروژه داشته باشد.

یک پیمانکار باید تیم حرفه ای ، متخصص و کارآزموده داشته باشد .

پیمانکار باید دارای انضباط فردی ، مدیریت و اخلاق خوش باشد و از همه مهمتر اینکه وجدان کاری داشته باشد و در اجرای پروژه از مصالح خوب استفاده کند.

وظایف پیمانکاران ساختمانی

قرارداد پیمانکاری ساختمان

به طور کلی قرارداد پیمانکاری ساختمان شامل سه بخش است.

۱- عقد قرارداد پیمانکاری
۲- آغاز پروژه و مراحل کار
۳- پایان پروژه و تحویل آن

انواع پیمانکاری ساختمان را بهتر بشناسید

به زبان ساده، پیمانکاری فرآیند دستیابی به کالا و خدمات در ساخت و ساز است. یک شرکت ساخت و ساز باید به طور استراتژیک به فرآیند تدارکات برای به حداکثر رساندن کارایی یک پروژه کمک کند. همین موارد منجر شده که افراد از پیمانکاری ساختمان برای ساخت بنای خود بهره بگیرند. یک شرکت ساختمانی باید با در نظر گرفتن عواملی مانند برنامه زمان بندی، کیفیت پروژه و بودجه به شیوه ای مقرون به صرفه عمل کند.

انواع مختلفی از پیمانکاری ساختمان وجود دارد که توسط شرکت ‌های ساخت‌ و ساز اتخاذ شده است. هر پیمانکارای هنگام انتخاب یک پروژه بلند مدت یا کوتاه مدت برای انجام هر چه بهتر پروژه باید به دقت طرح آن را در نظر بگیرد. انتخاب هوشمندانه طرح و اجرای آن سبب خواهد شد پروژه ساختمانی شما با کیفیت و سرعت بالایی به اتمام برسد. متداول ترین انواع قرارداد های کار و قرارداد های تدارکاتی را ذکر می کنیم که می توانید از آن ها استفاده کنید.

قرارداد سنتی

 به عنوان قرارداد طراحی، پیشنهاد و ساخت نیز شناخته می شود. پیمانکار به صورت مقطوع کار می کند و با قرارداد ساختمانی مسئولیت اجرای کارها را بر عهده می گیرد.

قرارداد طراحی و ساخت

این روش پیمانکاری با تعیین پیمانکار اصلی آغاز می شود. در قراردادهای طراحی و ساخت، کارفرما در تحویل پروژه مسئولیت واحدی دارد. قرارداد طراحی و ساخت ممکن است به دنبال مناقصه تک مرحله ای یا مناقصه دو مرحله ای باشد. در مناقصه تک مرحله ای، پیمانکار با هزینه ثابت و یکجا طرح خود را پیشنهاد می دهد و عمل می کند. در یک مناقصه دو مرحله ای، پیمانکار ابتدا برنامه زمان بندی، مقدمات، تیم پروژه، هزینه های سربار و سود خود را ارائه می کند. سپس پیمانکار منصوب می شود تا به صورت مشاوره ای برای مشتری کار کند. اینجا است که پیمانکار قیمت ثابتی را برای هزینه های کار پروژه مذاکره می کند.

قرارداد مدیریت

سومین نوع قرارداد، قرارداد مدیریتی است. در این صورت پیمانکاران مختلف که همگی توسط پیمانکار اصلی منصوب می شوند، کار پیمانکاری را بر عهده دارند. شرایط پرداخت معمولاً یک کارمزد ثابت به صورت درصدی است.

ابتکار تأمین مالی خصوصی

در این صورت یک پیمانکار با ظرفیت تامین مالی و تجربه در طراحی، ساخت و مدیریت برای طراحی، ساخت و بهره برداری از یک پروژه منصوب می شود. پیمانکار پروژه را تامین مالی کرده و برای مدتی به کارفرما اجاره می دهد. پس از سپری شدن این زمان، تبلیغات به مشتری برمی گردد.

مدیریت ساخت و ساز

این نوع قرارداد پیمانکاری ساختمان مثل استخدام مدیریت است. تنها تفاوت این بوده  که کارفرما با پیمانکاران ارتباط مستقیم ندارد. یک تیم مدیریتی توسط کارفرما تعیین خواهد شد و به آن ها کارمزد پرداخت می شود‌. این تیم بر روند جذب پیمانکاران و عملکرد آن ها نظارت دارد.

مسئولیت های تدارکات پیمانکاری ساختمان

مجموعه یا فردی که پیمانکاری ساختمان را بر عهده دارد باید امور خاصی را به خوبی انجام دهد و به آن ها توجه داشته باشد. طبیعتاً در مراحل مختلف ساخت یا بازسازی یک ساختمان به خرید مصالح و تجهیزات جدید نیاز خواهید داشت که تا حدودی بر عهده پیمانکار ساختمان خواهد بود. مدیر خرید مسئول اصلی خرید در یک شرکت ساختمانی است.

مدیر خرید، متخصص تدارکات بوده که بر تمامی خرید مواد مورد نیاز برای پروژه های یک شرکت نظارت می کند. پیمانکار همچنین اطمینان حاصل می کند که کالا به موقع و در حد بودجه رسیده است. مهارت های عملی وجود دارد که به مدیر خرید کمک می کند تا وظایف خود را به خوبی انجام دهد. برخی از این مهارت ها عبارتند از تفکر تحلیلی، مذاکره، ارتباطات تجاری و مهارت های ریاضی قوی. مدیر پیمانکاری ساختمان وظایف دیگری نیز دارد  که به آن ها اشاره می کنیم.

ارزیابی پیشنهادها و درخواست ها برای پیشنهادات

استراتژی یک پیمانکار با تجربه شامل ارزیابی پیشنهاد ها و انتخاب بهترین پیشنهادات است. مسئول تدارکات اطلاعاتی در مورد مصالح ساختمانی و هزینه های مربوط به تهیه پیشنهادات ارائه خواهد کرد.

مدیریت منابع و مهلت

برنامه خرید اقلام مورد نیاز برای خرید را یادداشت می کند و اطمینان می دهد که آن ها در زمان مقرر به سایت تحویل داده می شوند. پیمانکار ساختمان همچنین برنامه های خرید و برنامه ساخت و ساز را برای جلوگیری از تاخیر در پروژه هماهنگ می کند.

مانیتورینگ پروژه

مسئولیت های یک مدیر پیمانکاری ساختمان به خرید مواد و خدمات برای پروژه ختم نمی شود. آن ها همچنین مسئول مدیریت قراردادها، تغییر سفارشات، ارسال ها، ارزیابی ها و عملکرد کلی پروژه هستند. آن ها گاهی اوقات می توانند از داده های پروژه برای همکاری و مذاکره با فروشندگان با تغییر شرایط و شرایط قرارداد استفاده کنند.

مسئولیت های تدارکات پیمانکاری ساختمان

مزایای استفاده از خدمات پیمانکاری در ساختمان

انعقاد قرارداد با یک پیمانکاری ساختمان برای موفقیت یک پروژه، هم در مراحل ساخت و هم در مراحل طراحی، حیاتی است. البته این امر تا حد زیادی به تجربه، دانش بازار و منابع مدیران پروژه بستگی دارد. مدل های پیمانکاری که در یک پروژه اتخاذ می ‌شوند، بسته به نحوه به ‌کارگیری، مزایا و معایب خود را دارند. با این حال، مزایای مورد انتظار پیمانکاری وجود دارد که مقطعی هستند و نشان می‌دهند که قرارداد در ساخت و ساز چقدر حیاتی است. اکنون به برخی از مزایای پیمانکاری در ساخت و ساز اشاره می کنیم.

سرعت پروژه

مدت زمانی که برای تهیه کالاها و خدمات در یک پروژه صرف می شود، بر برنامه ریزی فعالیت های حیاتی پروژه تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، تاریخ های تحویل مواد و اتمام کارهای قراردادی، تاریخ های کلیدی در تقویم پروژه هستند و به طور مستقیم به چرخه تامین بستگی دارد. تدارک ناکافی باعث تاخیر یا رها شدن پروژه در مسیر بحرانی می شود که بر موفقیت پروژه تاثیر می گذارد. اما با استفاده از پیمانکار ماهر و با تجربه دیگر نیازی نیست نگرانی برای زمان اتمام پروژه داشته باشید.

به حداقل رساندن خطر

ریسک های کاهش نیافته یکی از دلایل اصلی شکست پروژه های پیمانکاری ساختمان است. یکی از خطرات یک پروژه تاخیر محسوب می شود که در شکست پروژه نقش دارد. با این حال، انعقاد قرارداد مناسب، شما را عقب نگه می دارد، زیرا تضمین می کند که کالاها و خدمات به موقع تحویل داده شوند. روند ساخت و ساز به نوبه خود با سرعت اجرا می شود و پروژه به موقع تحویل داده می شود. اینگونه از امنیت سازه و نیروی انسانی فعال در آن اطمینان خاطر بیشتری خواهید داشت.

ارتباط

نیاز است که برای واگذار کردن پروژه ساختمانی به پیمانکاری ساختمان قرارداد خاصی را تنظیم کنید. قرارداد، ارتباط بین صاحبان پروژه و مجموعه یا فرد پیمانکار را بهبود می بخشد. این به این دلیل است که ذینفعان باید به طور منظم جلساتی را برگزار کنند و بازخورد سازنده ای در مورد اینکه چگونه چرخه قرارداد می تواند به خوبی اجرا شود، ارائه دهند. ارتباطات مناسب ایده های خلاقانه تری را به ارمغان می آورد و روند ساخت و ساز را بهبود می بخشد.

بودجه

وقتی صحبت از پروژه‌ های بزرگ به میان می‌آید، ضروری است که شرکت شما کسی را داشته باشد که از نرخ‌ های جاری مطلع باشد. همچنین بداند چه زمانی استثناهای بودجه درست است. استخدام مناسب می تواند نشان دهنده هزینه های زیاد و غیر ضروری باشد. پیمانکار ساختمان به خوبی می تواند هزینه های ساخت و ساز را کاهش دهد. این مجموعه ها در حفظ بودجه بهترین عملکرد را دارند و می توانند منجر به نفع اقتصادی قابل توجهی شوند.

نکات لازم برای انتخاب پیمانکاری ساختمان

متأسفانه، همه ما فردی را می شناسیم یا تجربه اول شخص نه چندان مثبتی در طول توسعه برخی اصلاحات یا ساخت و ساز داشته ایم. نتیجه این وضعیت، در بیشتر موارد، یک انتخاب بد است. به همین دلیل است که می خواهیم با یک سری نکات برای انتخاب پیمانکار ساختمانی برای کسب و کارتان به شما کمک کنیم. تشویق به انجام کار، بار عاطفی و کاری زیادی را به همراه دارد. هر کارآفرینی باید به بسیاری از مسائل توجه کند. از این نظر، بسیار حیاتی است که تصمیمات اتخاذ شده منجر به آرامش بیشتر و تفویض وظایف شود. بنابراین برای انتخاب پیمانکار ساختمانی برای کسب و کار خود و جلوگیری از مشکلات بعدی، نکات زیر را به دقت مطالعه کنید.

بودجه

قیمت تخمینی یک اصل و موضوع اساسی است. بودجه معمولاً یک عامل تعیین کننده هنگام تصمیم گیری بوده، با این حال باید از جنبه های دیگر آگاه باشید. رایج است که هر کسی که کمترین قیمت را ارائه می دهد، در نهایت کار را می گیرد، که به دلایل مختلف اشتباه است. توجه داشته باشید که هزینه کاملاً تقسیم شده است و شما دقیقاً همه چیزهایی را که به آن وارد می شود می دانید. همچنین از کیفیت محصولات و خدمات مطلع شوید. هر چیزی قیمت منصفانه خود را دارد ، بنابراین با پیشنهادات دیگر مقایسه کنید و در برآوردها مراقب باشید. زیرا زمانی که کار شروع شود  دیگر بازگشتی وجود نخواهد داشت.

برنامه ریزی

 به کسی که نمودار سازماندهی کاری را تا حد امکان کامل ساخت پروژه به شما ارائه می دهد اعتماد کنید. به این ترتیب شما همچنین می توانید به سرعت و به راحتی از زمان تخمینی اجرا مطلع شوید. داشتن برنامه ریزی پیمانکاری ساختمان یکی از دلایل استفاده از چنین خدماتی است. البته نیاز بودن پیمانکار دانش و مهارت کافی را نیز برای این امر داشته باشد.

مقررات و مجوزها

فراموش نکنید که بپرسید آیا شرکتی که می خواهید استخدام کنید از مقررات جاری و همچنین مراحل درخواست مجوز مطلع است یا خیر. اگر  طفره می روند یا توصیه می کنند که درخواست مجوز نکنید آن ها را باور نکنید و خیلی سریع همکاری با آن ها را قطع کنید. حتی برای بازسازی دیوار نیز مجوز لازم است. هر چند پیمانکاری که انتخاب می کنید باید به روز آیین نامه فنی ساختمان باشد و از الزامات شهرداری ها از نظر عوارض و پروانه اطلاع داشته باشد. زیرا جریمه های ساختمانی همیشه برای مالکان است نه برای سازندگان.

کیفیت خدمات

نکته دیگری برای انتخاب پیمانکاری ساختمان  برای کسب و کار خود که باید در نظر داشته باشید این است که در مورد برندها یا تامین کنندگانی که با آن ها کار می کنند مطلع شوید. این امر به شما ایده ای از کیفیت محصولات و تکنیک هایی می دهد که آن ها استفاده خواهند کرد. متأسفانه بعضی پیمانکاران با شرکت های نامعتبر فقط برای دستیابی به سود بیشتر همکاری می کنند. اما شما باید فردی زیرک باشید و تمام جوانب کار را در نظر بگیرید.

درخواست ملاقات با مسئول را داشته باشید

با فردی که پشت نهاد است و آن را مدیریت می کند ملاقات کنید. فقط با سخنگوی مجموعه ملاقات نداشته باشید زیرا در صورت بروز مشکل جدی در طول توسعه کار، مدیر مجموعه  می تواند به شما فرصت طولانی بدهد. از این نظر، بهتر است حداقل بتوان با یکی از اعضای تیم مسئول اجرا و مدیریت ملاقات کرد.

سابقه شرکت

از مدت زمانی که کسب و کار در تجارت بوده و تجربه پیمانکار را بیابید . از درخواست مدارک دریغ نکنید تا مطمئن شوید همه چیز مرتب است. اینگونه علاوه بر داشتن توان مالی کافی برای رویارویی با پروژه، کلیه مدارک لازم برای انجام فعالیت (تاییدیه ها، گواهی ها، مجوزها و …) را در اختیار دارید.

به دنبال نظرات باشید

در عصر اینترنت جستجو برای منابع پروژه های قبلی بسیار آسان است. در مورد آن ها و شغلشان بپرسید و تحقیق کنید تا مطمئن شوید که تصمیم درستی می گیرید. فرقی نمی کند پروژه شما کوچک باشد یا بزرگ در هر صورت این امر یکی از واجبات به حساب می آید. شرکتی که نظرات مثبت زیادی داشته باشد را انتخاب کنید. اینگونه از روند پروژه و زمان اتمام آن اطمینان خاطر بیشتری خواهید داشت.

چه افرادی مجوز پیمانکاری ساختمان را دارند

برای پیمانکاری هنگامی که فرد یا مجموعه به عنوان شخص حقیقی یا حقوقی مؤدی مالیاتی شد، اولین قدم برای حرفه برداشته شده است. متعاقباً با مدارک اخذ شده از اتاق های بازرگانی ذیربط و سایر مدارک مربوطه می توانند شروع به فعالیت کاری کنند. این مجوز ها از سوی ادارات کل استانی وزارت های مختلف و شهرسازی اعطا می شوند.

 برای فرایند ساخت ساختمان نیز توسط ارگان های خاصی درخواست می شوند و بر اساس تایید موسسه، گواهی انعقاد قرارداد به متقاضیان داده خواهند شد. کسانی که با گواهی پیمانکاری حق کار پیمانکاری را دارند می توانند از کارهایی که انجام داده اند بر اساس قراردادی که شامل قیمت است گواهی سابقه کار دریافت کنند.

 با سند سابقه کار به دست آمده می توانند در مناقصات کار ساختمانی نهادهایی مانند وزارتخانه ها و آمریت های ولایتی که توسط اداره تدارکات عامه تهیه می شود، شرکت داشته باشند. پیمانکاری یک حرفه یک طرفه نیست. امکان ایجاد بیش از یک خط تجاری وجود دارد و یا تنها از طریق یک شعبه می توان پیمانکار بود.

نکات لازم برای بستن قرارداد با پیمانکاری ساختمان

برای اینکه قرارداد کار به عنوان یک قرارداد کار و خدمات شناخته شود، باید شرایط خاصی را داشته باشد. در هنگامی که قرارداد ساخت را با پیمانکاران ساختمان تنظیم می کنید باید نکات خاصی را در نظر داشته باشید. اکنون این نکات را برای آشنایی هر چه بیشتر شما ذکر خواهیم کرد.

نکات لازم برای بستن قرارداد با پیمانکاری ساختمان

شرایط کار یا خدمات درخواستی

کار یا خدماتی که درخواست می شود باید استقلال و ماهیت خود را در فعالیت کاری پیمانکاری ساختمان نشان دهد. به عبارت دیگر، نمی توان آن را توسط کارگران موجود یا نمودارهای سازمان کار فرض کرد، بلکه باید یک قرارداد خاص جدید منعقد شود. به طور کلی قراردادهای کار دسته جمعی می توانند مشخص کنند که کدام وظایف بر عهده پیمانکار ساختمان است.

مدت

اجرا، در اصل، باید مدت زمان شخصی داشته باشد و برای انجام کار یا خدمات کافی باشد. از سوی دیگر باید برای این مدت همیشه یک تخمین در نظر گرفته می شود. با این حال، حداکثر مدت زمان وجود دارد . اگر در قرارداد ذکر شود که در چه تاریخی باید پروژه به اتمام برسد پیمانکاری ساختمان وظایف خود را بهتر انجام خواهد داد.

روز کاری و مشخصات قرارداد

می تواند پاره وقت یا تمام وقت باشد. قرارداد باید به صورت کتبی و با استفاده از مدل رسمی وزارت کار منعقد شود. باید به وضوح مشخص کند کار یا خدماتی که مورد نیاز است چگونه باشد. ماهیت قرارداد و کاری که باید انجام شود باید در منعقد شده و همان گونه در ساختمان مورد اجرا قرار گیرد.

وظایف

پیمانکاری ساختمان قراردادی باید خود را وقف کار یا خدمت مذکور کند و نمی توان وظایف متفاوت دیگری به او محول کرد. علاوه بر این، وظایفی که باید انجام شود نباید بخشی از فعالیت عادی شرکت باشد. این امر منجر خواهد شد که مالک پروژه و فرد پیمانکار به خوبی بدانند که چه وظایفی را بر عهده دارند.

سخن پایانی

بهره گیری از خدمات پیمانکاری ساختمان بهترین راه حل برای اتمام پروژه با کیفیت و سرعت بالا است. در این مجموعه ما انواع کارهای ساختمانی را انجام می دهیم. فرقی نمی کند آنچه شما نیاز دارید بازسازی باشد یا یک ساختمان کامل، زیرا ما ابزار و پرسنل لازم را برای اجرای پروژه با ضمانت داریم. اصلاحات جامع مغازه ها و ساخت فروشگاه ها را بهترین نحو انجام خواهیم داد. ما مدیریت و هماهنگی کل کار را بر عهده داریم. برای انجام این کار، ما یک تیم چند رشته ای متشکل از معماران، نقشه برداران کمیت، نقشه کش ها و مدیران سایت داریم. همه آن ها تایید شده و دارای گواهینامه های کیفیت مربوطه هستند. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد خدمات ما داشته باشید یا به این نکات برای انتخاب پیمانکار ساختمانی برای کسب و کار خود بپردازید، دریغ نکنید با ما تماس بگیرید.