دکوراسیون داخلی مینیمال

دکوراسیون داخلی مینیمال

دکوراسیون داخلی مینیمال هرگز از مد نمی افتد، این سبک با استفاده از عناصر دقیق طراحی می شود، آراسته و بیش از حد مرتب است. خانه‌ های مینیمالیستی را معمولاً افراد بیشتر انتخاب می ‌کنند، زیرا در آن ها از هر فضا به صورت کاربردی استفاده می شود. در این سبک سفید در اینجا با عناصر دیگر ترکیب می شود تا سرد نباشد، مثلاً با چوب. بنابراین، سبک مینیمالیستی تنها بر تزئین خانه تمرکز نمی کند، بلکه فلسفه ای را در بر می گیرد که عملی بودن فضا و عناصر را با ظرافت و آوانگارد ترکیب می کند. در این مطلب آنچه را که باید درباره این سبک بدانید را توضیح می دهیم.

سبک مینیمالیستی چگونه به وجود آمد؟

اعتقاد بر این است که سبک مینیمالیستی در دوره پس از جنگ جهانی دوم ظهور کرده است. در آن زمان، بسیاری از مردم همه چیز را از دست داده بودند و مجبور بودند یاد بگیرند که با وسایل اندک زندگی کنند. دکوراسیون داخلی مینیمال دقیقاً همین است محیط هایی که فقط شامل موارد ضروری هستند، با توجه زیادی به عملکرد هر شی تزئین شده ‌اند. کسانی هستند که استدلال می کنند مینیمالیسم بسیار بیشتر از یک سبک دکوراسیون است. اعتقاد بر این بوده که  یک روش زندگی است و بنابراین می توان آن را با هر نوع دکوراسیون دیگری تطبیق داد.

اصطلاح «مینیمالیست» امروزه در عرصه های مختلف زندگی به کار می رود. در واقع، برای بسیاری از مردم این یک فلسفه است، با این حال، این تفکری بوده که با حرکت های هنری آغاز شد. در این سبک معماری و طراحی تمیزتر و بدون جزئیات غیر ضروری ایجاد می شود. واقعاً خیلی سخت است که در یک محیط مینیمالیستی احساس خوبی نداشته باشید. به خصوص به این دلیل که، حتی ساده ترین تزئینات هم بسیار راحت طراحی شده اند.

مبلمان به سبک مینیمالیستی

در دکوراسیون داخلی مینیمال نیاز است که از وسایل اندک اما در عین حال کارآمد استفاده کرد. در واقع یکی از ویژگی های این سبک همین امر محسوب می شود. بنابراین مبلمان به اصطلاح مینیمالیستی از الگوی خاصی پیروی می کند. برای شروع، بیشتر آن ها دارای خطوط مستقیم و رنگ های خنثی هستند اغلب حتی دسته ندارند، بلکه دسته های مخفی یا توکار دارند.

چنین مبلمانی طوری طراحی شده اند که تا حد امکان از قطعات کمتری تشکیل شده باشند. برخی از آن ها دارای قطعاتی از شیشه شفاف هستند و کمی دکوراسیون داخلی را پیچیده می کنند. اکثر مبلمان به سبک مینیمالیستی که امروزه در فروشگاه ها به فروش می رسند به رنگ سفید هستند. حتی برخی از آن ها جزئیاتی در رنگ های مختلف مانند ترجیحا سرد، مانند آبی دارند.

مینیمالیسم در معماری

مینیمالیسم در معماری به دلیل اشکال هندسی، زوایای راست و مصالح مدرن مانند شیشه، فولاد ضد زنگ، فولاد و بتن شناخته شده است. ترکیب این عناصر نماها و فضاهای داخلی ساده و در عین حال پیچیده را تشکیل می دهد. ایجاد شکاف ها و بازشوها در سراسر پروژه برای ورود نور بهتر رایج است. یکپارچگی بین فضاها نیز از ویژگی های معماری مینیمالیستی به حساب می آید. برای طراحی این سبک افراط در دکوراسیون را از بین ببرید و از هر چیزی که ضروری نیست یا کارکردی در زندگی روزمره ایجاد نمی کند شروع کنید.

ویژگی های دکوراسیون داخلی مینیمال

برخی از ویژگی ها وجود دارد که معمولاً کسانی را که می خواهند طراحی دکوراسیون داخلی مینیمال داشته باشند را راهنمایی می کند. این ویژگی ها به عبارتی نشان دهنده دکوراسیون داخلی مینیمال هستند که اکنون آن ها را معرفی خواهیم کرد.

عملکرد و عملی بودن

در دنیای مینیمالیستی هر چیزی که وجود دارد برای چیزی وجود دارد. شما به سختی می توانید یک خانه مینیمالیستی (در اصل) با اشیایی را ببینید که هیچ کاربردی ندارند. این بدان معنی است که شما فقط در صورتی کمد خواهید داشت که واقعا به کمد نیاز داشته باشید، در غیر این صورت جای کمد در خانه شما خالی خواهد ماند. همانطور که میز قهوه فقط در صورت استفاده وجود دارد پس همه عناصر فقط در صورت نیاز می توانند وجود داشته باشند.

یعنی مینیمالیسم از شما نمی خواهد که تمام اثاثیه خود را دور بیندازید و فقط تشک را نگه دارید، بلکه باعث می شود به نیاز واقعی هر چیزی که دارید فکر کنید. عملی بودن نیز یکی دیگر از نکات مهم مینیمالیسم است. شی مورد نظر علاوه بر کاربردی بودن، باید راحتی را به زندگی روزمره بیاورد. تمیز کردن وسایل و خلاص شدن از شر همه چیزهایی که دیگر نیازی به آن ها ندارید اولین قدم به سوی دکوراسیون مینیمالیست است.

ایده این است که روی چند عنصر که در زندگی روزمره مفید هستند تمرکز کنید تا از انباشت کالا و به هم ریختگی جلوگیری کنید. این باعث می شود فضا روان تر و منظم تر شود و بهره بیشتری از آن ببرید. به طور متناقض، می توان گفت که سادگی دکوراسیون داخلی مینیمال اغلب پیچیده است زیرا در عمل، به حداقل رساندن چیزها در خانه آسان نیست.

رنگ ها

افراد متخصص در طراحی داخلی چند ترفند را آموزش می دهند تا دکوراسیون خانه را مینیمال کنید. اولین مورد از آن ها این است که همیشه از یک طیف رنگ بسیار محدود در طراحی بهره بگیرید که ترجیحاً از رنگ های خنثی تشکیل شده باشد. رنگ‌ ها همچنین به ایجاد احساسات در محیط کمک می کنند و تمرکز روی پالت خنثی انتخاب خوبی برای فضای مینیمالیست است. اگر از یک طرف، یک پالت پر جنب و جوش احساس آشفتگی را منتقل کند، یک پالت خنثی قادر به انتقال صلح و آرامش است. برای این موارد، استفاده از رنگ ها و بافت های هماهنگ بسیار مهم بوده تا محیط را کسل کننده نگذارید.

مصرف آگاهانه

مینیمالیسم مصرف آگاهانه را بیش از هر چیز دیگری موعظه می کند، یعنی هر خرید جدیدی نیاز به برنامه ریزی و فکر دارد. مینیمالیسم همچنین در مورد کیفیت چیزی است که می‌ خرید. در فرهنگ سرمایه داری ما عادت داریم که قیمت محصولات را به عنوان یک عامل تعیین کننده در زمان خرید قرار دهیم. اما آیا تا به حال به عمر مفید محصولی که به خانه می برید فکر کرده اید؟

بیشتر اوقات بهتر است روی چیزی سرمایه گذاری کنید که هزینه آن کمی بیشتر باشد ولی مطمئن باشید که سال ها با شما می ماند تا اینکه چیزی را بخرید که در مدت زمان کوتاهی نیاز به تعویض دارد. این نه تنها از منظر پایداری، بلکه از نظر اقتصادی نیز یک نگرش هوشمندانه است. از این گذشته، محصول گران‌ تر به مرور زمان هزینه خود را پرداخت می‌ کند، در حالی که محصول دیگر ضرر می ‌آورد، زیرا باید جایگزین شود.

سازمان یافته

ویژگی بسیار خوب این فضا ها سهولت در نگهداری است، اکثر سطوح صاف هستند، که فعالیت های تمیز کردن را آسان تر می کند. در دکوراسیون داخلی مینیمال در گوشه های مخصوص گلدان های گیاهان سبز نیز برای تجدید هوا قرار داده شده است. عجیب بوده که محیط های مینیمالیستی تا حدودی خالی به نظر می رسند.

اما در یک نگاه دوم متوجه می شویم که آنها کامل هستند و برای داشتن راحتی کامل چیزی کم نداریم. زندگی در خانه هایی با چنین ویژگی هایی می تواند سلامت و رفاه بهتری را برای ما به ارمغان بیاورد با این حال، این یک موضوع ترجیحی است. در این سبک مرتب نگه داشتن فضا ضروری خواهد بود و بهم ریختگی و عدم گذاشتن وسایل در جای مناسبشان اصلا پذیرفته نیست.

بافت ها

محیط های مینیمالیستی نیز تمایل دارند بافت حداقلی داشته باشند. همیشه سعی می شود در دکوراسیون داخلی مینیمال از بافت طبیعی مواد مانند چوب، پشم و سنگ استفاده شود. اما یکنواختی مناظر با استفاده از رنگ های روشن شکسته می شود. در بعضی از طراحی ها، از عناصر براق استفاده می شود  مانند فلز کروم.

بازی نور و سایه موضوع بسیار مهمی در پروژه های معماری مینیمالیستی است. در این سبک هدف ایجاد محیط هایی با نور طبیعی و مصنوعی فراوان خواهد بود. استفاده از بافت های مختلف در سبک مینیمالیستی مورد استقبال قرار می گیرد به ویژه در رابطه با پارچه ها و پوشش هایی که طبیعت را نجات می بخشند.

خطوط مستقیم

مینیمالیسم ویژگی های بسیاری را از جنبش مدرن پذیرفت، از جمله وجود خطوط مستقیم و زوایای مشخص، هم در مبلمان و قطعات تزئینی و هم در معماری. به همین دلیل، دیدن مثلاً طراحی اتاق های مینیمال با مبل های مستقیم یا نمای خانه هایی با جان پناه به جای سقف ظاهری غیر معمول نیست.

 مینیمالیسم به شدت تحت تاثیر زیبایی شناسی شرقی و اسکاندیناوی بوده و در نتیجه درک نور طبیعی از ویژگی های مهم این سبک است. محیط‌های مینیمالیستی معمولاً همیشه روشن و مطبوع، با پنجره‌ ها و درهای بزرگ هستند. یکی از بزرگترین ویژگی های مدرنیسم و ​​در نتیجه مینیمالیسم، یکپارچگی است. محیط های طراحی شده در این سبک یکپارچه، کارآمد و پویا هستند تا از ریتم زندگی مدرن حمایت کنند.

چرا دکوراسیون داخلی مینیمال محبوب است؟

 مینیمالیسم در معماری، هنر ترکیب فضاها با حداقل عناصر ممکن  است. علاوه بر یک سبک طراحی، مینیمالیسم یک سبک زندگی بوده که از انباشته شدن وسایل جلوگیری می کند. دکوراسیون داخلی مینیمال در معماری همچنان به قوت خود ادامه می دهد و محبوب تر می شود، برای بسیاری از مردم، مینیمالیسم مترادف با آزادی است. وقتی به طراحی داخلی این سبک فکر می ‌کنیم، این امر منطق خاصی دارد زیرا به ساکنان این قدرت را می‌ دهد که دقیقاً بدانند وسایلشان کجا هستند و آرامش را افزایش می دهد.

هرگز به اندازه امروز درباره مینیمالیسم صحبت نشده است. در گوگل، جستجوی «مینیمالیستی» در سال ۲۰۲۰ بالا بود و میانگین جستجوهای ماهانه برای موضوع را در پارامتری بیشتر از پنج سال گذشته نگه داشت. اما چه چیزی باعث تقاضا برای این جنبش می شود؟ تصادفی نیست که افزایش جستجو برای این اصطلاح با آغاز کرونا در کشورهای مختلف زیاد شده است. از آنجایی که افراد بیشتری در خانه خود منزوی می شوند، تمایل به تغییر فضاهایی که در آن زندگی می کنند نیز افزایش یافته است.

دکوراسیون داخلی مینیمال به عنوان یک سبک منحصر به فرد برای افزایش راحتی مردم در خانه هایشان وارد صحنه شد، زیرا بیش از هر سبک دیگری بر زندگی با رفاه تمرکز دارد. بر اساس آمارها با توجه به شلوغ بودن شهرها میزان ساخت خانه های آپارتمانی افزایش یافته است. حقیقت این بوده که آپارتمان ها نیازمند استفاده استراتژیک از هر فضا هستند. طراحی داخلی مینیمال به عنوان ابزاری برای بهینه نگه داشتن فضاهای کوچک، سازماندهی شده و به خوبی استفاده می شود.

مزایای دکوراسیون داخلی مینیمال

شاید به صورت جزئی درباره مزایای دکوراسیون داخلی مینیمال آگاهی داشته باشید. با این حال اکنون به صورت تخصصی تر مزایای طراحی خانه به این سبک را مورد بررسی قرار می دهیم.

نظافت راحت

سبک های مختلف طراحی ایرادهایی دارند که یکی از مهم ترین آن ها اختصاص دادن تایم زیادی به نظافت است. هرچه وسایل کمتری داشته باشید، نظافت منزل سریع تر و آسان تر می شود. اگر در زمان تمیز کردن صرفه جویی کنید، به طور خودکار برای چیزهای بسیار لذت‌ بخش تری مانند گذراندن وقت بیشتر با بچه ‌ها، خواندن کتاب یا قدم زدن در زمان صرفه ‌جویی می ‌کنید. افرادی که مشغله کاری زیادی دارند یا شاغل هستند معمولاً به همین دلیل این سبک طراحی را انتخاب می کنند.

استرس کمتر

یک خانه از نظر بصری تمیز و منظم، آرامش را به قلب می آورد و برای روح مفید است. بر اساس مطالعه ای که توسط محققان دانشگاه نیو ساوت ولز استرالیا در مجله Environment and Behavior منتشر شده است، محیط های پر بار پر از محرک های بصری باعث اضطراب، عدم تمرکز و تمرکز، بهره وری پایین و حتی چاقی می شوند. عدم تمیزی همچنین منجر به مشکلات سلامتی مانند آلرژی های تنفسی، برونشیت و مشکلات پوستی می شود.

این امر به این دلیل است که گرد و غبار، کنه ها و سایر کثیفی ها بیشتر در محیط موجود هستند. بر اساس مطالعه دیگری که این بار در Current Psychology توسط نیویورک تایمز منتشر شده است، یک خانه آشفته سطح کورتیزول را افزایش می دهد که به عنوان هورمون استرس نیز شناخته می شود. هنوز طبق تحقیقات انجام شده، افراد مسن و زنان بیشترین آسیب را از زیاد شدن و انباشته شدن اشیا در داخل خانه می بینند.

هر چیزی را که نیاز دارید پیدا کنید

دکوراسیون داخلی مینیمال این توانایی را دارد که به شما کمک کند آنچه را که نیاز دارید در زمان اندکی پیدا کنید. بر همین مبنا اگر شما حتی فرزند خردسال داشته باشید که وسایل را جا به جا می کند باز آن ها را خیلی سریع پیدا خواهید کرد. زندگی در خانه ‌ای که فقط وسایل ضروری را دارد به شما کمک می‌ کند تا در زمان صرفه ‌جویی کنید.

صرفه اقتصادی

خریدهای آگاهانه و برنامه ریزی شده مستقیماً بر اقتصاد و بودجه خانوار تأثیر می گذارد. بنابراین، مینیمالیسم نه تنها به شما کمک می کند تا در پول خود صرفه جویی کنید، بلکه شما را آگاه می کند که چگونه آن پول را به چیزهای بسیار جالب تر، مانند سفر، مطالعه و اوقات فراغت اختصاص دهید. از پوشش های اقتصادی و به صرفه مانند کناف و کاذب در این نوع سبک نیز استفاده می شود. مجری سقف کناف قادر است به هزینه مناسبی در بازه زمانی اندکی این پوشش ها را اجرا کند.

طراحی اتاق کودکان با سبک مینیمالیسم

یک خانه مینیمالیستی نه تنها می تواند دنج و دلپذیر باشد بلکه در درون آن، مردم می توانند روی آنچه واقعاً می خواهند تمرکز کنند. این امر به ویژه برای کسانی که بچه دارند صادق است. آن لحظه ای را تصور کنید که بچه های کوچک آنقدر اسباب بازی دارند که دیگر حتی نمی دانند با آن ها چه کنند؟ به احتمال زیاد اگر چیزهای کمتری داشته باشند و والدین وقت آزاد خود را با آن ها بگذرانند، لذت بیشتری خواهند برد. برای طراحی اتاق کودکانتان بهتر است از عناصری استفاده کنید که رنگ شاد و در عین حال خنثی داشته باشند.

سخن پایانی

مینیمالیسم حذف افراط و تفریط از هر نوع به نفع زندگی معنادارتر و در نتیجه ساده تر است. یکی از اولین نکات برای داشتن یک خانه مینیمال حفظ تمیزی بوده زیرا یک خانه تمیز و منظم بسیار دلپذیرتر و دنج تر است. با دکوراسیون داخلی مینیمال که از شر چیزهایی که نیاز ندارید خلاص خواهید شد. اگر شما تخصص کافی برای طراحی خانه به این سبک را ندارید توصیه می کنیم از افراد متخصص و طراح کمک بگیرید. قطعاً با مزایای بی شماری که این سبک دارد یک گزینه مناسب برای طراحی داخلی ساختمان شما به حساب می آید.

مزایای دکوراسیون داخلی مینیمال چه هستند؟

افزایش فضا، صرفه اقتصادی و کاربردی بودن عناصر فضا

سبک مینیمالیستی چگونه به وجود آمد؟

اعتقاد بر این است که سبک مینیمالیستی در دوره پس از جنگ جهانی دوم ظهور کرده است.

در طراحی دکوراسیون داخلی مینیمال به چه مواردی توجه کنیم؟

استفاده از بافت های مختلف، به کارگیری رنگ های خنثی و طراحی سازمان یافته

چرا دکوراسیون داخلی مینیمال محبوب است؟

مینیمالیسم در معماری، هنر ترکیب فضاها با حداقل عناصر ممکن است. علاوه بر یک سبک طراحی، مینیمالیسم یک سبک زندگی بوده که از انباشته شدن وسایل جلوگیری می کند.

مبلمان سبک مینمال باید چگونه باشد؟

مبلمان های این سبک باید دارای رنگی خنثی و با کارایی بالا باشند.